Strona Domowa / Wiedza dla każdego! / Wiedza dla Ciebie / Kiedy i jak należy zastrzec dowód osobisty?

Kiedy i jak należy zastrzec dowód osobisty?

Dowód osobisty to twoja tożsamość i wiarygodność!

 

Należy o nią dbać! Liczne produkcji amerykańskie pokazywały co się dzieje w przypadku kradzieży tożsamości. Jak ludzie tracili majątki, mieli usługi lub produkty, z których faktycznie nie korzystali, a które były w posiadaniu przestępców. W Polsce też mamy do czynienia z kradzieżami tożsamości.

Kradzież tożsamości. Jak się przed tym bronić?

Mówiłem i pisałem wcześniej i będę o tym mówił znowu za jakiś czas!

Jeden z prostych sposobów to tzw. Alerty BIK-usługa płatna prowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej. Usługa którą warto aktywować na swoim koncie w BIK.pl.  Po co? Po to aby wiedzieć, że ktoś próbuje się posłużyć naszym numerem pesel np.: w celu zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Numer pesel w przeciwieństwie do serii i numeru dowodu jest wydawany na całe życie więc wymiana dowodu mimo iż jest kłopotliwa to czasem niestety konieczna. Kiedy?

Co w przypadku kradzieży?

Wprzypadku kradzieży należy zastrzec swój dowód osobisty przez bankowość elektroniczna przez kontakt z infolinią banku lub  SKOKU. Jak jest najszybciej? Najlepiej za pośrednictwem swojego banku. Kolejna opcja to udanie się do placówki dowolnego banku w każdym mieście lub do placówki Banku Pocztowego lub Poczty Polskiej.  Dopiero potem należy udać się do najbliższej jednostki policji i złożyć zawiadomienie o kradzieży, zagubieniu, co często spotka się z oporem ze strony funkcjonariuszy.

 

W przypadku zagubienia lub utraty dowodu proponuję kubek zimnej wody. Po drugie- zastanowienie się co z dowodem zrobiłeś. Proszę odtwórz przebieg ostatnich zdarzeń i okoliczności szczególnie w przypadku  kiedy masz cały portfel bez dowodu.

Przypomnij sobie proszę ciąg zdarzeń, które poprzedziły ten stan! Po nitce dojdziesz do kłębka

Często jest tak, że po jakimś czasie, godzinie, dwóch, trzech dniach dowód się znajduje. W sytuacji kiedy nie możemy znaleźć dowodu w czasie 2-3 godzin  sugeruję jednak zgłoszenie i zastrzeżenie dowodu. 

 

Zastrzeganie dowodu powinno być dla każdego z nas procesem automatycznym w sytuacji jego kradzieży lub zgubienia. 

Gdzie to zrobić?

  • Infolinia banku lub skoku
  • Dowolna placówka banku lub skoku w Polsce
  • Urząd pocztowy
Pamiętaj!  Prosta czynność zastrzeżenia dowodu osobistego może ochronić Twój portfel, uratować BIK, zapewnić wiarygodność lub nie dopuścić do przestępstwa! Przestępcy tylko czekają na twój Pesel i numer dowodu.
Uważaj i dbaj o siebie!

 

 

 

O Wysocki Piotr

Sprawdź także

Nowy 2020 Rok- Nowe możliwości!

N owy 2020 Rok! Niech Nowy Rok będzie dla Państwa spełnieniem marzeń, wszelkiej potrzebnej Państwu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + ten =