Strona Domowa / Wiedza dla każdego! / Wiedza o bazach / Info o BIK / Raport BIK – co zawiera? Jak go czytać? Dla kogo dane tam zawarte są przydatne?

Raport BIK – co zawiera? Jak go czytać? Dla kogo dane tam zawarte są przydatne?

Jakie dane zawiera raport BIK

Raport BIK – co zawiera? Jak go czytać?

Kto z niego korzysta? Ochrona przed wyłudzeniem – alerty BIK.

Tajniki danych w raporcie BIK z  Biura Informacji Kredytowej.

Na te i więcej pytań odpowiem poniżej.

 

Cały raport można podzielić na części:

Sekcja 1. Jak płacę

Sekcja 2. Ocena punktowa

Sekcja 3. Zobowiązania kredytowe

– w trakcie spłat

Sekcja 4. Zobowiązania kredytowe

-zamknięte (w ciągu ostatnich 60 miesięcy)

Sekcja 5. Informacje dodatkowe

Sekcja 6. Dane statystyczne

Sekcja1. Jak płacę kredyty?

Co zawiera taka pierwsza sekcja tego raportu?

Imformacje typu:

“płacę bez opóźnień”,

“opóźnienia w płatnościach”

Statusy pozytywne oznaczone są zielonym ok, negatywne – czerwonym krzyżykiem a pozioma żółta kreska symbolizuje wpisy neutralne. Ta część zawiera także dane osobowe z numerem Pesel, wraz z mailem i numerem telefonu.

 Warto tu podkreślić ze ten status jest na dzień pobrania raportu

Mogę wam jednak podać wiele przykładów wpisów w BIK moich klientów. Mimo, iż klienci mieli status  “płacę bez opóźnień” to dwa trzy lata temu historycznie obsługiwali bardzo źle swoje kredyty, z opóźnieniami nawet powyżej 90 dni.

Ci klienci najczęściej nie otrzymają kredytu na dobrych warunkach . W 90 % przypadków nie otrzymają ich w ogóle.

To pokazuje to, że nowy BIK, który funkcjonuje 3 lata, niekoniecznie prezentuje dane wiarygodne dla niedoświadczonych kredytobiorców.

Nie dokonuj oceny raportu tylko po analizie tej sekcji! To potem przeradza się w sytuację kiedy mamy mnóstwo zapytań kredytowych a i tak kredytu nie będzie!

Sekcja 2. Ocena punktowa

Brak możliwości naliczenia oceny punktowej BIK lub ocena określona procentowo. Dlaczego nie ma oceny punktowej?
Powodów braku możliwości naliczenia oceny punktowej BIK może być kilka:

 

 • Nie masz wystarczająco długiej historii kredytowej – najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy:
  dopiero od niedawna spłacasz jakiś kredyt (masz go krócej niż 6 miesięcy)
 • korzystasz tylko z pożyczek w firmach pożyczkowych (naliczenie oceny punktowej tylko na podstawie danych z sektora pożyczkowego nie jest możliwe)
 • spłaciłeś w terminie swoje kredyty – nie wyraziłeś zgody na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach (nie są one brane pod uwagę przy ocenie Twojego ryzyka kredytowego)
 • Wszystkie twoje kredyty zostały wyczyszczone BIK! O tym nie przeczytasz na stronie BIK.pl

 

Generalnie im wyższa ocena punktowa tym lepiej, ale nie znaczy to że jest to w bankach warunek podstawowy i jedyny! Bo co jeśli masz “Brak oceny” ?

Jeśli masz ocenę – brak oceny po czyszczeniu wszystkich negatywnych wpisów to kredyt dostaniesz!

Sekcja 3. Zobowiązania kredytowe- w trakcie spłat

Rachunki kredytowe- zobowiązania w trakcie spłaty. Ta część dotyczy rachunków kredytowych zarówno kredytów konsumpcyjnych kart kredytowych jaki limitów, które są  aktualnie obsługiwane. 

W tej sekcji znajdziemy:

 • datę otwarcia kredytu, karty lub limitu
 • nazwę instytucji, w której dofinansowanie zostało udzielone
 • informacje o obsłudze tego zobowiązania – terminowość
 • wysokości raty
 • kwotę pozostała do spłaty.

Oczywiście tutaj też są oznaczenia, o których pisałem wcześniej- zielone “ok”, żółty –myślnik oraz czerwony krzyżyk.

Jeśli takowe wpisy u danego klienta mają miejsce tak jak na poniższym zdjęciu.

 

Sekcja 4. Zobowiązania kredytowe -zamknięte (w ciągu ostatnich 60 miesięcy)

Kolejna dalsza część to informacja o zobowiązaniach zamkniętych w ostatnich 60 miesiącach, bardzo ważna po mocno budowała lub obniżała Twoją ocenę punktową i nad tą sekcją można popracować przy czyszczeniu BIK

 

Sekcja 5. Informacje dodatkowe

 

Informacje dodatkowe- kolejna sekcja zawiera informacje dodatkowe  dotycząca bardzo ważnych zapytań. Zapytania kredytowe wielu doradców w  bankach oraz wielu klientów bagatelizuje. A ta sekcja raportu BIK jest niezwykle ważna.  Jest bardzo ważna ponieważ pokazuje pewne predyspozycje klientów do zaciągania nowych zobowiązań ale zanim to nastąpi do pytania o nowe różne produkty o charakterze kredytowym.

Sama czynność zapytania w banku  lub skoku- na zasadzie daj Pan dowód sprawdzimy czy jest oferta niesie za sobą możliwość obniżenia oceny w BIk jak również uniemożliwienie udzielenia kredytu ogóle. Nie wiem czy wiecie ale zapytania bardzo mocno wpływają na score  w Biku. Dlaczego ?  Dlatego że przechowywane są przez okres 12 miesięcy od daty złożenia zapytania i dopiero po tym czasie się “zerują”.

 

Są banki które są bardzo wrażliwe na zapytania. Co stanie się  jeśli masz bardzo dobry score Bik, ale masz np. 15 zapytań kredytowych?

To co się stanie?

Jeśli w polityce banku jest informacja, że można udzielić kredytu do pięciu sześciu zapytań ciągu sześciu miesięcy to taki klient kredytu nie dostanie.  Przykładem był Raiffeisen Bank gdzie max. liczba zapytań w kwartale nie mogła przekroczyć 6 zapytań. Kolejnym jest  Alior Bank S.A gdzie nawet jak podstawia oferta dla klienta to jest ona na niekorzystnych warunkach czyli bardzo droga. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Nest Banku.

W tej części również jest informacja o zapytaniach do BIG InfoMonitor, informacja o spłaconych długach w InfoMonitor oraz uregulowanych płatnościach również w Big InfoMonitor.  Jest to o tyle ciekawa opcja, że w jednym raporcie można pozyskać informacje zarówno związane z bazą BIK jak również Biurem Informacji Gospodarczej.

Co prawda informacja o nie jest tak szczegółowo jak bezpośredni raport z Big InfoMonitor,  Daje to jednak już podstawę do szczegółowej weryfikacji BIG INFOMONITOR w razie stwierdzenia nieprawidłowości.

Sekcja 6. Dane statystyczne

 

Zobowiązania  przetwarzane w celach statystycznych. Banki nie widzą tej części raportu kredytowego a mogą tam się znaleźć kredyty informacje o kartach limitach które były zarówno dobrze jak i złe obsługiwane. W tej części znajdują się również zobowiązania które były usunięte czyli wyczyszczone z Biku.

Poniżej przykład najważniejszych sekcji raportu kredytowego pewnego klienta

Podsumowanie:

 

Raport BIK to źródło wiedzy dla banku w potencjalnym Kredytobiorcy. To również informacja dla Ciebie, czy nie nastąpiła czasem próba wykradzenia danych bo jeśli ustawisz w Biku tzw. alerty BiK, zyskasz konretne informacje!

Co się stanie gdy nieuprawniony podmiot złoży zapytanie? 

Otrzymasz powiadomienie o każdej próbie czynności bankowej która ma na celu sprawdzenie Twojego rejestru w Biurze Informacji Kredytowej. Czy to nie jest dobra informacja? Jest! Co więcej może zachować Twój wizerunek finansowy.

Jeśli wiesz, że to nie Ty dokonałeś czynności – musisz działać! Być może powinieneś natychmiast dokonać zastrzeżenia swojego dowodu osobistego. Czytaj o zastrzeganiu dowodu osobistego!

Raport BIK to też źródło wiedzy o tym czy banki w sposób poprawny raportują wszystkie Twoje zobowiązania. Zobowiązania kredytowe są raportowane do BIK właściwie co kilka dni. Weryfikacja tego raportu umożliwia złożenie reklamacji w banku z prośbą o korektę danych tam zawartych jeśli zostały wpisane sposób nieprawidłowy lub nastąpiło nadużycie.

RAport z BIK warto sprawdzić !

 

Masz jakieś pytania, potrzebujesz konsultacji: 794-375-516

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się ze mną. A może uważasz że ta wiedza przyda się komuś z Twoich znajomych? – udostępniaj, komentuj! Tu mnie znajdziesz 794 375 516

 

 

 

[/tie_full_img]

 

 

O Wysocki Piotr

Sprawdź także

54 bez odsetek? Czy aby na pewno?karta kredytowa - pieniądze z plastiku nie zawsze bezpieczne

Karta kredytowa – niebezpieczna zabawa w plastik.

Karty kredytowe to popularna i wygodna forma płatności za różne usługi. Your Highness. You weren’t …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × five =