Strona Domowa / Wiedza dla każdego! / Wiedza dla binesu / Kredyty obrotowe / Kredyty dla firm w tym spółek z o.o. Finansowanie bieżącego biznesu – kredyty obrotowe.

Kredyty dla firm w tym spółek z o.o. Finansowanie bieżącego biznesu – kredyty obrotowe.

Kredyt obrotowy dla działalności, dla spółki z o.o. Jak to mądrze robić?

 

Co to są kredyty obrotowe?

 

 Kredyty obrotowe jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone na obrót w bieżącej działalności.  

Za pieniądze z kredytu obrotowego przedsiębiorcy mogą kupować materiały do produkcji surowca narzędzia półprodukty po prostu towar do dalszej odsprzedaży.  Czasami kredyty obrotowe wykorzystuje się do płacenia zobowiązań publicznoprawnych typu zus i urząd skarbowy. Zdarza się, że firmy płacą za wynagrodzenia dla pracowników, szczególnie wtedy kiedy są problemy z płynnością finansową firmie.

 

Poważnym i częstym błędem poważnymi częstym błędem jest finansowanie przez przedsiębiorców zakupów samochodów, maszyn, urządzeń w ramach kredytu obrotowego. Jakie konsekwencje są takiego działania napisz napiszę poniżej!

Jakie są rodzaje kredytów obrotowych?

 Polskie banki dają do dyspozycji swoim klientom biznesowym kredyty obrotowe odnawialne oraz nieodnawialne. Dzisiaj skupimy się na tych odnawialnych czyli takich które są renegocjowane – przedłużane co 12,  24 miesiące lub 36 miesięcy. W zależności od polityki banku i dostępności takiego produktu taki limit odnawialny niczym nie różni się od limitu który może mieć zwykły Kowalski w koncie osobistym. Ale są jednak pewne zasadnicze różnice! Jakie ?

 

Jednak przedsiębiorstwa powinien spełnić więcej warunków związanych z potencjalnym odnowieniem tego limitu i tak:

  1.  Limit powinien być obsługiwane zgodnie z regulaminem
  2. W trakcie okresu kredytowania nie są wskazane czasem nawet niedopuszczalne zajęcia komornicze i egzekucję na rachunku 
  3. Wpływy ze sprzedaży realizowane przez konto nie mogą drastycznie spaść.  Spadek o 30-50 % może zdyskwalifikować firmę i bank nie odnowi limitu! 
  4.    Limit nie może być przekroczony, tzw. debet, nad przyznaną wartość limitu. Taka sytuacja ma miejsce kiedy przedsiębiorstwa wykorzystują prawie 100% wartości kredytu a po zamknięciu miesiąca bank naliczył odsetki od wykorzystanego limitu i doliczył opłaty za prowadzenie rachunku firmowego.

Przykład:

 

  1. Na rachunku który związany jest z limitem obrotowym należy zapewnić jak sama nazwa wskazuje odpowiedni obrót w środku pochodzących od kontrahentów czyli na konto to powinno wpływać pieniądze za zrealizowane usługi krótko mówiąc pieniądze za faktury w zależności od banku wysokość tych wpływów zmienia się od 30% nawet do 100% przyznanego limitu nawet do 100% przyznanego limitu.
  2. Aby odnowić limit Przychód firmy nie powinien drastycznie spaść w stosunku do roku poprzedniego Przychód firmy nie powinien drastycznie spaść w stosunku do roku poprzedniego.

 

Z dochodem/zyskiem  jest sytuacja nieco bardziej skomplikowana ponieważ aby odnowić limit w działalności gospodarczej trzeba spełnić inne wymogi niż np.: w spółce kapitałowej – spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce komandytowej, jawnej. Generalna zasada jest taka, że dochód / zysk powinien być większy od 0 zł, a w spółkach z o.o. nie mogą być naruszone kapitały własne. To dwa podstawowe, ale niestety nie jedyne klucze do odnowienia limitu.

Jak bank nalicza odsetki od wykorzystanego limitu?

 

 

 

Dobra rada

Jeśli miałeś zajęcia egzekucyjne lub komornicze na swoim rachunku firmowym, ale zostały one spłacone a wygląda na to że bank nie chcecie odnowić limitu poproś o wydanie opinii o:

  • obrotach winien ma za 12 miesięcy najlepiej z rozbiciem na poszczególne miesiące
  • z informacją, że na dzień wydania zaświadczenia braki jest  zajęć sądowych lub komorniczych jeśli miałeś zajęcia egzekucyjne lub komornicze na swoim rachunku

 

 

O Wysocki Piotr

Sprawdź także

Nowy 2020 Rok- Nowe możliwości!

N owy 2020 Rok! Niech Nowy Rok będzie dla Państwa spełnieniem marzeń, wszelkiej potrzebnej Państwu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 4 =